Individualaus namo vėdinimo sistema. Kaip išsirinkti rekuperatorių?

Nevėdinamos patalpos ir netinkama oro cirkuliacija – vienos pagrindinių nuolatinės prastos sveikatos būklės priežasčių. Įvairiuose šaltiniuose teigiama, kad ilgą laiką nevėdinamos patalpos gali turėti neigiamos įtakos sveikatai ir todėl paūmėja įvairios lėtinės ligos. Neabejotinai gali pablogėti ir paties buto „sveikata“ – pavyzdžiui, ant sienų atsirasti pelėsis.

Nesikaupia drėgmė, pelėsis

Vėdinimas yra būtina higieninė sąlyga pašalinant anglies dioksidą ir drėgmę iš patalpų. Perteklinė drėgmė esant atitinkamai oro temperatūrai sudaro sąlygas atsirasti pelėsiui, rasoti langams. Siekiant išvengti pelėsio, namą, kuriame neįrengta mechaninė rekuperacinė sistema, reikia vėdinti bet kuriuo metų laiku. Dažniau vėdinti reikia virtuvę, vonią, tualetą, taip pat palėpę ir patalpą, kur džiovinami skalbiniai. Ekspertų teigimu, norint tinkamai išvėdinti patalpas, nepakaks vieną kartą langą atidaryti kelioms akimirkoms.

Norint reguliariai vėdinti patalpas yra būtina rekuperacija vėdinimo procese. Tada oras tiekiamas ir šalinamas iš patalpų priverstinai. Rekuperacija – tai mechaninis patalpų vėdinimas, kurio metu iki 90% šalinamo oro šilumos yra grąžinama į vėdinimo įrenginį ir naudojama tiekiamam lauko oro pašildyti. Tiesa, kai kurie naujakuriai praėjus keliems mėnesiams nusprendžia vėdinimą išjungti – neva tokiu būdu sutaupys. Tačiau naujos statybos butai yra labai sandarūs, oras cirkuliuoja dar mažiau, todėl gyventojai skundžiasi padidėjusia drėgme bei atsiradusiu pelėsiu.

Pelėsis – vienas didžiausių namo priešų. Juodi taškeliai pasienyje pradeda formuotis tuomet, kai namie ilgą laiką būna drėgna, nevyksta oro cirkuliacija. Pelėsis gali būti kenksmingas ne tik buto sienoms, tačiau jis išskiria ir kenksmingus junginius, kurie gali paskatinti įvairias kvėpavimo takų ar alergines ligas.

Specialistų teigimu, tinkamai įrengta ir sureguliuota mechaninė vėdinimo sistema padeda gerinti patalpų mikroklimatą ir užtikrina reikalingo šviežio oro kiekio tiekimą į patalpas bei jau panaudoto oro šalinimą. Tokiu būdu pašalinamas drėgmės perteklius, nepageidaujami kvapai, užtikrinama apsauga nuo pelėsio, sumažėja tikimybė, kad langai rasos. Be to, vėdinimo įrenginyje yra specialūs filtrai, kurie iš lauko tiekiamą orą išvalo nuo dulkių, nešvarumų, teršalų ir net žiedadulkių.

Rekuperatorių tipai

Rekuperacinės sistemos gaminamos įvairaus galingumo ir skirtingų modifikacijų. Pagrindinis jų vertinimo kriterijus – grąžinamos šilumos koeficientas procentais. Pagrindiniai rekuperatorių tipai yra plokšteliniai, rotaciniai ir priešpriešinių srautų.

Plokšteliniai rekuperatoriai puikiai tinka visur, kur reikia ypatingo oro tyrumo:

  • iki 75% energijos rekuperacija;
  • 99,9% dviejų oro srovių atskyrimas;
  • statinė sistema, kuri nereikalauja papildomos elektros energijos.

Vėdinimas. Plokšteliniai rekuperatoriai. DaikraVeikimo principas: tarp plokštelių teka oras. Kas antrame tarpe teka šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras. Per kitus tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoluoti vienas nuo kito. Taigi į patalpą patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo oro šilumą.

Rotaciniai rekuperatoriai – optimalus sprendimas tiems atvejams, kai yra ypatingai svarbus įrenginio dydis ir reikalingas maksimalus taupymas:

  • pilna šilumos rekuperacija iki 85%;
  • įrenginys yra trumpesnis;
  • tolygus sukimosi greičio reguliavimas siekiant efektyviausio funkcionavimo.

Veikimo principas:  Ištraukiamas iš patalpos oras teka per rotoriaus vamzdelius ir sušildo jos. Rotorius pastoviai sukasi ir po kurio laiko sušildyti vamzdeliai atsiduria padavimo kanale. Paimamas iš lauko šaltas oras, tekėdamas per šiuos vamzdelius, sušyla. Po to atvėsę vamzdeliai vėl atsiduria kitoje disko pusėje, kur išmetamas oras vėl sušildo juos. Tokiu būdu vyksta nepertraukiamas šilumos perdavimas nuo išmetamo oro paduodamam į patalpą orui. Kadangi rekuperatoriuje oras labai stipriai atšaldomas, jame esanti drėgmė kondensuojasi ant vamzdelių paviršiaus. Kai šie vamzdeliai atsiduria padavimo pusėje – vandens lašeliai išgaruoja į tiekiamą  patalpoms orą. Kai kuriuose modeliuose vamzdeliai padengti drėgmę absorbuojančia medžiaga (higroskopiniai rekuperatoriai). Tai padeda išsaugoti daugiau drėgmės. Tokiu būdu rotorinis rekuperatorius išsaugo ne tik šilumą, bet ir drėgmę, kas yra itin aktualu žiemą.

Vėdinimas. Rotaciniai rekuperatoriai. DaikraPriešpriešinių srautų rekuperatoriai geriausiai tinka renovuojant seno išplanavimo pastatus, kai tiekimo linija labai toli nuo ištraukimo. Tinka labai šaltame klimate arba tuomet, kai įrenginius reikia atskirti. Priešpriešinių srautų rekuperatorių savybės:

  • Šilumos grąžinimas iki 55%;
  • mažiausias jautrumas žemoms temperatūroms (veikia iki -30 °C temperatūros);
  • Neišsaugo oro drėgnumo;
  • Papildomos elektros energijos sąnaudos siurbliui;
  • Galimybė pastatyti padavimo įrenginį labai dideliu atstumu nuo ištraukimo.

Veikimo principas yra labai paprastas: į padavimo bei į ištraukimo kanalus įstatomi radiatoriai, per kuriuos siurblys varinėja neužšąlantį skystį. Išmetamas oras sušildo skystį, po to skystis paduodamas į tiekiamo oro radiatorių. Atvėsęs skystis vėl paduodamas į oro ištraukimo kanalą pašildymui.

Vėdinimas. Priešpriešinių srautų rekuperatoriai. DaikraIndividulaus namo vėdinimo sistema

Prieš projektuojant vėdinimo sistemą, verta pasidomėti, kiek energijos sunaudoja montuojama technika, nes tik ekonomiškai sumontuotų prietaisų energijos sąnaudos yra pakankamai mažos. Taip pat svarbu atsižvelgti į tai, kaip efektyviai yra išvalomas į patalpas iš oro filtrų patenkantis oras.

Dar vienas svarbus aspektas – oro slėgių skirtumai. Šie skirtumai, tarp oro bei lauko, neturi būti pernelyg dideli, nes tokiu atveju patalpose gali atsirasti skersvėjai. Rekuperatorius – geriausia priemonė įsirengti kokybišką vėdinimo sistemą, kurią sudaro:

  • vėdinimo įrenginys;
  • ortakių sistema, kuria oras tiekiamas į patalpas ir šalinamas iš jų;
  • izoliuoti oro paėmimo ir ištraukimo vamzdžiai;
  • oro sklendės, kurios reguliuoja oro srautą;
  • triukšmo slopintuvai, kurie neleidžia sklisti triukšmui iš vėdinimo įrenginio;
  •  difuzoriai ir grotelės, per kuriuos oras patenka iš ortakių į patalpą arba yra šalinamas iš jos;
  • valdymo pultas.

 Aukštos klasės vėdinimo sistemos turi būti montuojamos ypač kokybiškai. Būtent tai gali padėti padaryti patyrę specialistai. Šie savo srities profesionalai turi visus reikiamus inžinerinius gebėjimus, todėl gali pasiūlyti efektyviausius sprendimus, kurie kiekvieno būstui suteikia gaivumo bei švaros pojūtį.UAB „Daikra” siūlo vėdinimui skirtus rekuperatorius bei jų montavimo paslaugas. Pamirškite nešvarų orą ir nuolatinį langų atidarinėjimą!

Share

Gauti pasiūlymą/registruoti gedimą

Skaičiuoklė