Šilumos siurbliai oras – vanduo

Atrodo, jog šilumos siurblių oras-vanduo populiarumas Lietuvoje didėja proporcingai jų technologiniam tobulėjimui. Ar nesibaimina, jog ilgainiui šilumos siurblio efektyvumas mažės?

Šilumos siurblys oras-vanduo: veikimo principas ir parinkimo kriterijai

Nesileidžiant į smulkias technines detales žinotina, kad šilumos siurbliai oras-vanduo iš tiesų veikia atvirkščiu šaldytuvui šilumos perkėlimo principu: aušinamas lauko oras, o šiluma, gauta kaip aušinimo proceso produktas, perduodama per šilumokaitį skysčiui, kuris naudojamas pastato ir (arba) vandens šildymui.

Šilumos perdavimo skysčiu arba šilumnešiu gali būti freonas arba specialus termofikatas.

Oras-vanduo šilumos siurbliai itin tinka šildomoms grindims, nes joms kaip tik reikia neaukštos temperatūros. Didžiausias šių siurblių privalumas – efektyvumas ir kaina. Palyginus šilumos siurblių oras-vanduo investicinius kaštus su kitomis šilumos siurblių rūšimis (geoterminiu, vanduo-vanduo), oras-vanduo yra pigiausias sprendimas.

Oras kaip šilumos šaltinis gali būti panaudotas be specialių leidimų ir didelių išlaidų statyboms. O energijos efektyvumo požiūriu šie siurbliai jau neatsilieka nuo kitų šilumos siurblių rūšių. Jų efektyvumo koeficientas jau pasiekė geoterminių šilumos siurblių vertes.

Taigi šilumos siurblio oras-vanduo privalumai: palyginti nedidelė investicija (apie tris kartus mažesnė nei montuojant šilumos siurblį žemė-vanduo), greitas montavimas, kompaktiška įranga, galimybė įsirengti tiek naujos statybos, tiek sename name, galimybė šilumos siurblį vasarą naudoti kaip vėsinimo įrangą, galimybė valdyti.

Didžiausias trūkumas – krentant aplinkos oro temperatūrai, krenta ir naudingo veikimo koeficientas COP (Coefficiency of Performance). Šis parametras rodo siurblio galios efektyvumą: pavyzdžiui, šilumos siurblys naudoja 1kW elektros galios, kad pagamintų 4,46 KW šilumos galios. Šį santykį ir nusako COP.

Anksčiau daugelio oras-vanduo siurblių, lauko temperatūrai nukritus iki -20 laipsnių C, COP vertė būdavo apie 2. Vadinasi, sunaudojęs 1 kWh elektros energijos, jis pagamins 2 kWh šiluminės energijos. Nors tai perpus pigiau nei šildytis elektra, tačiau tokio siurblio efektyvumas mažas.

Šiandien pažangiausių gamintojų šilumos siurbliuose tokia COP vertė jau praeitis. Beje, buvo pakoreguoti standartai, pagal kuriuos nustatoma COP vertė ir šiuolaikiniai šilumos siurbliai testuojami didesnėje temperatūrų skalėje.

Vartotojams svarbesnis parametras yra metinis siurblio našumo rodiklis. Jis apibūdina per metus pagamintos šilumos energijos ir per tą patį laikotarpį sunaudotos elektros energijos santykį. Šį rodiklį galima vertinti kaip visos sistemos naudingumo koeficientą.

Išorinis šilumos siurblio oras-vanduo blokas

Išorinio šilumos siurblio bloko pagrindas yra aušinimo sistema. Ją sudaro keturios pagrindinės dalys:

Garintuvas, į kurį patekusi žemos temperatūros aplinkos šiluma garina darbinį skystį.  Kompresorius. Jame dujų būsenos darbinė terpė stipriai suspaudžiama ir taip pakeliama jos temperatūra. Kondensatorius, kuriame šilumos energija perduodama į šildymo sistemą. Tuo metu darbinė terpė smarkiai atvėsta ir kondensuojasi.

Šilumos siurbliai oras – vanduo, išorinis blokas. Daikra

Išsiplėtimo vožtuvas, kuriuo sumažinamas aukštas sistemos slėgis. Darbinė terpė toliau vėsta, o tada garintuve vėl renkama aplinkos šiluma. Dėl specifinės šilumos paėmimo-atidavimo technologijos šilumos siurbliuose oras-vanduo susidaro kondensatas, jam nubėgti prie išorinio bloko turi būti paruošta vieta, drenažo sluoksnis. Kondensatui sušalus į ledą, šilumos siurblys dirbdamas atbuline eiga pats jį tirpina.

Šilumos siurblio galia parenkama atsižvelgiant į pastato šilumos nuostolius ir šilumos poreikį. Jei šilumos siurblio sistema ruošia karštą vandenį – ir į karšto vandens poreikį.

Vidinė šilumos siurblio oras-vanduo dalis + vandens šildytuvas = katilinė

Išorinis šilumos siurblio agregatas jungiamas su vidiniu bloku, o šie gali būti labai įvairūs. Tiesa, kad šilumos nuostoliai būtų kiek įmanoma mažesni, rekomenduojama, kad jungtis su vidiniu bloku būtų kuo trumpesnė. Tiek vidinio, tiek išorinio bloko vietos nesvarbios.

Išoriniai šilumos siurbliai ypač efektyvūs juos komplektuojant vidiniu šilumos siurblio bloku su integruotu vandens šildytuvu. Ši „viskas viename“ įranga primena šaldytuvo tūrį, yra kompaktiška, išvaizdi ir visiškai negadina netgi virtuvės vaizdo. Ją paprasta sumontuoti, be to, valdymo kompiuteryje yra fiksuojama elektros energijos suvartojimo istorija. Taigi namo savininkui bus nesunku stebėti metines elektros sąnaudas ir suskaičiuoti metinį sistemos našumo rodiklį.

Sistemoje naudojami du šilumokaičiai: vandens šildytuvui ir šildymo sistemai. Jie abu gali veikti vienu metu: šildyti buitinį vandenį ir šildymo sistemos šilumnešį. Vandens šildytuvas yra sujungtas su išoriniu siurblio bloku, vanduo sušildomas labai greitai, ypač vasarą, kai lauke šilta, bet, pasiekus nustatytą vandens temperatūrą, vandens šildymas nutrūksta, temperatūra tik palaikoma.

Tas pats veikimo principas yra ir šildymo sistemoje. Tad visa sistema sureguliuota kuo mažesniam energijos vartojimui. Kaip ir daugelį šiuolaikinių šildymo sistemų ją galima programuoti, valdyti nuotoliniu būdu, nustatyti atostogų režimą.

Share

Gauti pasiūlymą/registruoti gedimą

Skaičiuoklė