Geoterminis šildymas. Šilumos siurbliai vanduo-vanduo

Nors atvėsusį rudenį atšalusį dirvožemį ar orą mes suvokiame kaip šaltą, visiškai kitaip pasaulį mato geoterminio šildymo sistema. Temperatūrai lauke nukritus iki vienženklės ar netgi minusinės, šilumos siurbliai sugeba iš aplinkos ištraukti bent dalį šilumos ir perduoti ją į namus. Kas yra geoterminis šildymas, kuo vienos šildymo rūšys pranašesnės už kitas ir kiek tokia sistema kainuoja?

Kas yra geoterminis šildymas?

Geoterminis šildymas – tai šilumos energijos paėmimas iš gamtos, ir panaudojimas patalpoms šildyti. Šilumą galima išgauti iš grunto, vandens ir oro. Tam reikalingi šilumos siurbliai, kurie ir skirstomi pagal būdą, kuriuo paima šilumą: gruntas- vanduo (iš grunto paimta šiluma galima šildyti vandenį, kuriuo šildome namus), vanduo-vanduo, oras-vanduo ir oras-oras. Šilumos siurbliai veikia naudodami elektrą, tad ir šildymo sąskaitas mokate už jos suvartojimą.

Įrenginio siurblys uždaru vamzdynu pumpuoja aušinimo terpę (vandens ir glikolio mišinys). Terpė sugeria šilumą iš žemės kolektoriaus, žemės gręžinio ar gruntinio vandens (separatoriaus ir šilumokaičio pagalba) ir perduoda ją šilumos siurbliui. Šilumos siurblys, šilumos nešėjo (garintuvo) pagalba, paima iš terpės šilumą ir tuo pat metu šildymo proceso dėka pašildo aušinimo skystį (šaldytuvo principas). Atšaldyta aušinimo terpė vamzdynu gražinama į gręžinį, kuriame ji toliau surenka šilumą.

Geoterminio šildymo kolektoriaus įrengimas grunte

Teigiama, jog grunte yra sukaupta net iki 98 % saulės išspinduliuojamos energijos. Žiemos metu, žemiau įšalo lygio grunto temperatūra yra apie 7 laipsnius, o to visiškai užtenka siurbliui tinkamai funkcionuoti. Šilumos kolektorių sudaro vamzdžiai, užpildyti neužšąlančiu skysčiu – tokia sistema kaupia žemės šilumą ir perneša ją iki šilumos siurblio.

Kolektorius įrengiamas žemiau įšalo lygio ir gali būti tiek horizontalus, tiek vertikalus. Klimato sąlygos ir geri gruntai lėmė, kad sistema gruntas-vanduo Lietuvoje yra populiariausia. Grunto yra visur – daug žmonių turi savo sklypus ir gali tuo pasinaudoti. Tarkime, Švedijoje gruntas nedėkingas, todėl daugiau naudojami oras-vanduo siurbliai.

Svarbiausia įrengiant siurblius gruntas-vanduo atsižvelgti kad šilumos paėmimas būtų ne mažesnis nei namo poreikis, o tai lemia plotas. Jei sklypo plotas yra mažesnis nei Jūsų namui reikia, tai jau yra apribojimas, tačiau įsirengus gręžinį, apribojimai plotui ženkliai sumažėja. Be to, horizontalaus kolektoriaus šilumos šaltinis yra saulė, kuri prišildo per vasarą, o vertikaliame kolektoriuje yra išnaudojama žemės šiluma, kuri regeneruoja ir žiemą.

Geoterminis šildymas, lauko kolektorius. DaikraGeoterminio šildymo kolektoriaus įrengimas vandens telkinyje

Kolektorius šiuo atveju šilumą ima iš vandens gręžinio. Vanduo–vanduo sistema yra labai efektyvi, kadangi gruntiniai vandenys pasižymi aukštesne temperatūra (tarp +7 laipsnių ir +12 laipsnių). Tačiau tam, kad išnaudotumėte visas šio metodo galimybes, jūsų sklypas bei jo prieigos turi atitikti gana aukštus reikalavimus.

Visų pirma, vandens gręžinys turėtų būti pakankamai negilus, šilumos siurbliui reikalingas pastovus vandens debitas, o šalia turėtų būti vandens telkinys, į kurį būtų galima išleisti panaudotą vandenį. Teoriškai galimybė įrengti šią sistemą gyvenamuosiuose namuose yra, tačiau praktiškai tai įgyvendinti sunku, kadangi vandeniui yra daug techninių reikalavimų. Vanduo-vanduo sistemą būtų galima panaudoti gamyklose, kurios naudotų tą patį vandenį ir aušinimui, ir šildymui – vandens sistema būtų uždara ir jo kokybė nesikeistų.

Geoterminis šildymas, lauko kolektorius vandens telkinyje. Daikra

Kodėl verta rinktis geoterminį šilumos siurblį?

Įsigydami geoterminį šilumos siurblį, energijos suvartojimą galite sumažinti iki 80%. To priežastis ta, kad geoterminis šilumos siurblys naudoja žemės, dirvožemio paviršiaus ar netoliese esantį ežerą kaip pagrindinę energiją ir visa tai yra nemokama. Pastebėsite finansinę naudą jau pirmą mėnesį po šilumos siurblio įdiegimo, o jūsų sąskaitos už šildymą bus kur kas mažesnės.

Aukštas gruntas-vanduo/vanduo-vanduo šilumos siurblių darbo efektyvumas įtakoja greitą investicijų atsipirkimą. Antroji priežastis, kodėl turėtumėte rinktis geoterminį šilumos siurblį, yra ta, kad šie šilumos siurbliai yra draugiški aplinkai. Kaupiant ir konvertuojant saulės energiją iš žemės CO2 išskyrimas ženkliai sumažėja, lyginant su tradicinėmis iškastinio kuro šildymo sistemomis.

Kadangi geoterminiai šilumos siurbliai klasifikuojami kaip atsinaujinanti energija, pats metas pereiti nuo iškastiniu kuru paremtų šildymo sistemų prie kur kas modernesnių, atsinaujinančios energijos sistemų!

Share

Gauti pasiūlymą/registruoti gedimą

Skaičiuoklė